evince - en to sv translation catalogue (43 entries)

en: Evince Document Viewer Manual
sv: Handbok för dokumentvisaren Evince

en: The Evince Document Viewer application enables you to view documents of various formats like Portable Document Format (PDF) files and PostScript files
sv: Programmet dokumentvisaren Evince låter dig visa dokument av olika format såsom Portable Document Format-filer (PDF) och PostScript-filer

en: GNOME Documentation Project
sv: GNOME:s dokumentationsprojekt

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink type="help" url="ghelp:fdl">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
sv: Tillstånd att kopiera, distribuera och/eller modifiera detta dokument ges under villkoren i GNU Free Documentation License (GFDL), version 1.1 eller senare, utgivet av Free Software Foundation utan standardavsnitt och omslagstexter.  En kopia av GFDL finns att hämta på denna <ulink type="help" url="ghelp:fdl">länk</ulink> eller i filen COPYING-DOCS som medföljer denna handbok.

en: This manual is part of a collection of GNOME manuals distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the manual, as described in section 6 of the license.
sv: Denna handbok utgör en av flera GNOME-handböcker som distribueras under villkoren i GFDL.  Om du vill distribuera denna handbok separat från övriga handböcker kan du göra detta genom att lägga till en kopia av licensavtalet i handboken enligt instruktionerna i avsnitt 6 i licensavtalet.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
sv: Flera namn på produkter och tjänster är registrerade varumärken. I de fall dessa namn förekommer i GNOME-dokumentation - och medlemmarna i GNOME-dokumentationsprojektet är medvetna om dessa varumärken - är de skrivna med versaler eller med inledande versal.

en: Sun
sv: Suns

en: GNOME Documentation Team
sv: GNOME-dokumentationsteam

en: Evince Document Viewer Manual V1.0
sv: Handbok för dokumentvisaren Evince v1.0

en: This manual describes version 0.2 of Evince Document Viewer
sv: Denna handbok beskriver version 0.2 av dokumentvisaren Evince

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: To report a bug or make a suggestion regarding the Evince Document Viewer application or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
sv: För att rapportera ett fel eller komma med ett förslag angående programmet dokumentvisaren Evince eller denna handbok, följ instruktionerna på <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME:s återkopplingssida</ulink>.

en: Evince Document Viewer
sv: Dokumentvisaren Evince

en: Introduction
sv: Introduktion

en: The <application>Evince Document Viewer</application> application enables you to view documents of various formats like Portable Document Format (PDF) files and PostScript files. <application>Evince Document Viewer</application> follows Freedesktop.org and GNOME standards to provide integration with Desktop Environment.
sv: Programmet <application>dokumentvisaren Evince</application> låter dig visa dokument av olika format såsom Portable Document Format-filer (PDF) och PostScript-filer. <application>Dokumentvisaren Evince</application> följer standarderna för Freedesktop.org och GNOME för att tillhandahålla en integrering med skrivbordsmiljön.

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: To Start Evince Document Viewer
sv: För att starta dokumentvisaren Evince

en: Menubar
sv: Menyrad

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Usage
sv: Användning

en: To Open a File
sv: För att öppna en fil

en: Choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Open</guimenuitem></menuchoice>.
sv: Välj <menuchoice><guimenu>Arkiv</guimenu><guimenuitem>Öppna</guimenuitem></menuchoice>.

en: To Scroll a Page
sv: För att rulla en sida

en: To Change the Page Size
sv: För att ändra sidstorleken

en: To Print a Document
sv: För att skriva ut ett dokument

en: Job
sv: Jobb

en: Printer
sv: Skrivare

en: Paper
sv: Papper

en: All
sv: Alla

en: Pages From
sv: Sidor från

en: Settings
sv: Inställningar

en: Location
sv: Plats

en: Custom
sv: Anpassad

en: State
sv: Tillstånd

en: Type
sv: Typ

en: Comment
sv: Kommentar

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Page orientation
sv: Sidorientering

en: To Copy a Document
sv: För att kopiera ett dokument

en: Click <guibutton>Save</guibutton>.
sv: Klicka på <guibutton>Spara</guibutton>.

en: To Close a Document
sv: För att stänga ett dokument
