clock applet docs - en to ja translation catalogue (60 entries)

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free DocumentationLicense (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink url="ghelp:fdl" type="help">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
ja: 変更不可部分、表カバーテキストおよび裏カバーテキストを除いて、この ドキュメントをGNUフリー文書利用許諾契約書(GFDL)第1.1版およびそれ以 降の版に基づいて複写、再配布、改変することを許諾します。GFDLの複写 はこの<ulink url="ghelp:fdl" type="help">リンク</ulink>から、もしく はこのマニュアルと一緒に配布されるCOPYING-DOCSの中から入手できます。

en: This manual is part of a collection of GNOME documents distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the document, as described in section 6 of the license.
ja: このマニュアルは、GFDLに基づいて配布されるGNOMEドキュメントの収集 物の一部です。もしこのマニュアルを収集物から分離して配布したい場合 は、許諾契約書第6章に記述されているように、ドキュメントに許諾契約 書の複写を加えなければなりません。

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
ja: 製品やサービスを区別するために企業によって利用されている名称の多 くは商標です。これらの名称がGNOMEドキュメンテーションに現れた場合 で、GNOMEドキュメンテーションプロジェクトのメンバーが商標と認識し ている場合、これらの名前は大文字あるいは頭文字を大文字で記述して います。

en: Clock Manual
ja: 時計 アプットマニュアル

en: 2002
ja: 2003

en: 2004
ja: 2003

en: Sun Microsystems
ja: サン マイクロシステムズ

en: GNOME Documentation Project
ja: GNOMEドキュメンテーションプロジェクト

en: Clock Applet Manual V2.5
ja: 時計アプレットマニュアル V2.3

en: Clock Applet Manual V2.4
ja: 時計アプレットマニュアル V2.3

en: Clock Applet Manual V2.3
ja: 時計アプレットマニュアル V2.3

en: Clock Applet Manual V2.2
ja: 時計アプレットマニュアル V2.2

en: August 2002
ja: 2002年8月

en: Clock Applet Manual V2.1
ja: 時計アプレットマニュアル V2.1

en: June 2002
ja: 2002年6月

en: Clock Applet Manual V2.0
ja: 時計アプレットマニュアル V2.0

en: March 2002
ja: 2002年3月

en: Clock Applet Manual
ja: 時計 アプットマニュアル

en: April 2000
ja: 2002年4月

en: This manual describes version 2.5.3.1 of the Clock applet.
ja: このマニュアルは、時計アプレット 第2.1.2版について 説明しています。

en: Feedback
ja: フィードバック

en: To report a bug or make a suggestion regarding the Clock applet or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
ja: この時計アプレットやマニュアルについてのバグレポートや提 案は、<ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOMEフィー ドバックページ</ulink>を参照してください。

en: The Clock displays the time and date in a panel.
ja: <application>時計</application>アプレットは、時刻と日付をパ ネル上に表示します。

en: Clock
ja: 時計

en: Introduction
ja: はじめに

en: Clock Applet
ja: 時計 アプレット

en: Shows Clock applet.
ja: 時計アプレットを表示

note: ==== End of Figure =======================================
en: The <application>Clock</application> applet displays the time and the date in a panel.
ja: <application>時計</application>アプレットは、時刻と日付をパ ネル上に表示します。

en: Perform the following steps:
ja: 以下のいずれかを選択します:

en: Choose <guimenuitem>Add to Panel</guimenuitem>.
ja: <application>時計</application>アプレットを設定するには、ア プレットを右クリックし、<guimenuitem>設定</guimenuitem>を選択し ます。

en: Usage
ja: 使い方

en: The <application>Clock</application> applet takes the time from the system clock.
ja: <application>時計</application>アプレットはシステムクロック から時刻を取得します。

en: To insert the date or time from the <application>Clock</application> applet into an application, perform the following steps:
ja: 時刻や日付を<application>時計</application>アプレットからア プリケーションに挿入するには、以下の手順を踏みます:

en: Right-click on the <application>Clock</application> applet.
ja: <application>時計</application>を右クリックする。

en: Choose one of the following menu items from the applet popup menu:
ja: 以下の項目のいずれかをポップアップメニューから選択する:

en: Copy Time
ja: 時刻のコピー

en: Copy Date
ja: 日付のコピー

en: Point to the location in your application where you want to insert the item.
ja: 時刻・日付を挿入したいアプリケーション上の位置を選択します。

en: Choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Paste</guimenuitem></menuchoice> or middle-click to insert the item.
ja: <menuchoice><guimenu>編集</guimenu><guimenuitem>貼り付け</guimenuitem></menuchoice> と選択するか、マウスの中ボタンをクリックすることで、時刻・日 付を挿入することができます。

en: To adjust the system date or time that the <application>Clock</application> applet displays, perform the following steps:
ja: 時刻や日付を<application>時計</application>アプレットからア プリケーションに挿入するには、以下の手順を踏みます:

en: Right-click on the applet, then choose <guimenuitem>Adjust Date &amp; Time</guimenuitem>.
ja: <application>時計</application>アプレットを設定するには、ア プレットを右クリックし、<guimenuitem>設定</guimenuitem>を選択し ます。

en: The <application>Clock</application> applet starts the system tool that sets the system date and time. Use the tool to adjust the date and time.
ja: <application>時計</application>アプレットは、時刻と日付をパ ネル上に表示します。

en: Preferences
ja: 設定

en: To configure <application>Clock</application>, right-click on the applet, then choose <guimenuitem>Preferences</guimenuitem>.
ja: <application>時計</application>アプレットを設定するには、ア プレットを右クリックし、<guimenuitem>設定</guimenuitem>を選択し ます。

en: Clock type
ja: 時計の種類

en: Select one of the following options:
ja: 以下のいずれかを選択します:

en: 12 hour
ja: 12時間制

en: Display the time in the a.m./p.m. format.
ja: a.m./p.m.フォーマットで時刻を表示します。

en: 24 hour
ja: 24時間制

en: Display the time in the 00.00 to 24.00 format.
ja: 00.00〜24.00のフォーマットで時刻を表示します。

en: UNIX time
ja: UNIX時間

en: Display the time in seconds elapsed since January 1, 1970. Developers are the primary users of UNIX time.
ja: 1970年1月1日からの秒数を表示します。開発者はUNIX時間の 主要な利用者です。

en: Internet time
ja: インターネット時間

en: Display Internet time in the applet. Internet time is the same all over the world, which enables Internet users to synchronize to a common time. The day is divided into 1000 parts called ".beats".
ja: アプレットにインターネット時間を表示します。インターネッ ト時間は世界標準時としてBiel Mean Time (BMT)に基く、世 界中で同じ時刻を示す時刻です。インターネット時間を利用 することで、インターネットのユーザは共通の時刻で同期す ることができます。

en: Show seconds
ja: 秒を表示する

en: Select this option to display seconds in the applet.
ja: アプレット上に秒数を表示します。

en: Show date
ja: 日付を表示する

en: Select this option to display the date in the applet.
ja: アプレット上に日付を表示します。

en: Use UTC
ja: UTCを使用する

en: Select this option to display Universal Coordinated Time, also known as Greenwich Mean Time, in the applet.
ja: グリニッジ標準時としても知られる、UTCをアプレット上に表示 します。
