Обрнута пројекција помоћу AutoCAD-а

Водич за кориснике

Данило Шеган, 2004.

Основна веб страница ових програма је Данилова студентска страница, а творац је Данило Шеган. Такође је доступна и енглеска верзија странице (потпунија).

Садржај

Нормално пројектовање — метода одстојања Садржај

У случају нормалног пројектовања, потребно је покренути наредбу digni-tacku било путем уноса у конзоли AutoCAD-а, било путем одговарајућег дугмета у палети алатки ().

Затим се очекује од корисника да изабере тачку на цртежу, а потом и одстојање те тачке од равни пројекције на неки од следећих начина:

По уносу дужине и образовању тачке, корисник може изабрати нову тачку (ако жели да више тачака „подигне“ при једном позиву наредбе), или притиснути ентер или кликнути на празан простор да оконча извршавање наредбе.

Централно пројектовање — метода трагова и недогледа Садржај

Избор центра пројектовања

За добијање изворних тачака од тачака датих централном пројекцијом, неопходно је прво познавати положај центра пројектовања. Уколико он већ није наведен, при покушају покретања наредбе за добијање изворних тачака се захтева избор центра пројектовања.

Центар се може изричито изабрати и покретањем наредбе promeni-centar у конзоли AutoCAD-а, односно одговарајућег дугмета у палети алатки ().

Центар се бира у простору, те у обичним условима када је он дат помоћу методе одстојања (уз круг растојања) може бити неопходно прво искористити могућност за добијање изворних тачака методом одстојања. Затим, ради лакшег и сигурнијег избора тачке, препоручује се употреба ротације приказа из AutoCAD-а помоћу ставке менија Edit > 3D Orbit. Затим, када је добијени центар јасно видљив, може се изабрати као тачка.

Избор тачака

Покретањем наредбе odprojektuj-centralno у конзоли, или избором одговарајућег дугмета у палети алатки (), започињете поступак добијања изворних тачака од тачака датих пројекцијом, трагом и недогледом или недогледницом.

Како постоји могућност да више тачака буде дато истим носачем, то се прво захтева избор носача и то у два корака: прво се бира траг, било као тачка или права/дуж, а затим се бира тачка за недоглед (ако је за траг изабрана тачка), односно права/дуж за недогледницу (ако је за траг изабрана права или дуж).

По избору носача се захтева избор тачака које су одређене тим носачем. Када се заврши са избором тачака на том носачу, довољно је притиснути Ентер или кликнути у празан део слике.

Да би се омогућио наставак добијања изворних тачака без поновног покретања наредбе, поново се нуди могућност избора носача (било праве, било равни), и горњи поступак се понавља.

Уколико желите да прекинете наредбу, притисните Ентер или кликните на празан простор када се тражи избор новог носача, тј. трага.

Избор тачака Садржај

Тачке у чијој околини нема других објеката се једноставно непосредно бирају. Уколико се у близини тачке налази неки други објекат, може доћи до проблема при избору тачке. До неприлике нарочито долази ако се тачка налази на правој, односно дужи.

Ради олакшања избора одговарајућих тачака, препоручује се неколико разних техника.

Слика која приказује избор начина приказа тачака

Прво, подесите приказ тачака у AutoCAD-у помоћу ставке менија Format > Point Style, и изаберите нпр. кружић уз повећање његове величине (5% или 10% могу бити згодне величине). Затим, тачку бирајте тако да кликнете на обод њеног кружића, пазећи да не кликнете на пресек са неким другим објектом.

Слика која приказује избор тачке кликом на обод

Други начин за избор тачака је да увећате слику на одговарајућем месту, и затим изаберете тачку, опет водећи рачуна да не кликнете на пресек са неким другим објектом.

Избор слојева Садржај

Уобичајено је разне тачке сврставати у одређене скупове према заједничким особинама, и сваки скуп држати на засебном слоју („лејеру“) слике. На пример, дате елементе бисмо могли држати у једном слоју („dato“), центар пројектовања у другом („centar“) и добијене тачке у трећем („rezultat“).

Да бисмо ово постигли, при првом покретању наредбе за добијање изворних тачака (било методом одстојања, било методом трагова и недогледа) се захтева од корисника и да изабере име слоја у који жели да смешта резултате.

У накнадним позивима ових наредби ће се искористити већ унет назив слоја, тако да ће се ово питање поставити кориснику само једном у току рада. Ово је корисно када желимо да резултати сви буду на једном слоју, али може створити неприлике када желимо да раздвојимо одређене тачке (нпр. центар који добијамо методом одстојања од осталих резултујућих тачака).

Зато, у било ком тренутку можемо променити име слоја који ће се користити убудуће позивом следеће функције из конзоле AutoCAD-a:

(postavi-ime-sloja)

Извоз за JavaView Садржај

Извоз за JavaView се обавља путем једноставног .OBJ записа датотека. Овај облик записа је доста ограничен, и омогућава приказ тачака и равних површи.

Нови испис се започиње избором наредбе jv-ocistisve или одговарајућег дугмета међу алаткама (). Уколико пре тога нисте додавали тачке и/или површи за испис, није неопходно покретати ову наредбу.

За испис тачка и површи се користи иста наредба: jv-povrs из конзоле AutoCAD-а, или дугме у палети алатки.

Од корисника се очекује избор низа тачака, који се завршава притиском на Ентер, или кликном на брисани простор слике. Уколико је изабрана само једна тачка, она се додаје у излаз као самостална тачка. Уколико избор чине две тачке, у излаз се додају ове две тачке и дуж међу њима. Уколико је изабрано више тачака, у излаз се додаје равна површ чија су темена ове тачке. Напомена: AutoCAD не може да прикаже површи са више од 4 темена у 3 димензије. И поред овог недостатка, такве површи ће бити исписане у излазну датотеку, али није проверено колико добро JavaView подржава исте.

Коначан испис у датотеку се обавља наредбом jv-pravifajl путем конзоле, односно одговарајућег дугмета у палети алатки ().

Уколико је одређен и центар пројектовања (тј. уколико је коришћен у раду), он ће аутоматски бити убачен у излазну датотеку. Такође се кориснику нуди могућност извоза и равни пројекције, која ће бити образована тако да „обухвата“ све тачке (тј. гледано одозго, нормалне пројекције свих тачака цртежа припадаће тој равни).

На самом крају, од корисника ће се захтевати да унесе и путању датотеке у коју жели да сними излаз. Потребно је унети пуну путању до датотеке (нпр. „C:\My Documents\primer.obj“ — неопходни су обични енглески наводници), или ће датотека бити сачувана у основном директоријуму AutoCAD-а (нпр. за унето са̂мо „primer.obj“, у обичној инсталацији AutoCAD-a 2000, излаз ће бити уписан у „C:\Program Files\ACAD2000\primer.obj“).

Поступак снимања објеката у датотеку чисти меморију, и омогућава прављење потпуно новог цртежа (тј. није могуће наставити са додавањем) — практично, позива се наредба за чишћење меморије jv-ocistisve.


©2004 — Данило Шеган <danilo@kvota.net>